מתי לבחור בבנייה קלה

דרגו

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שהולכת ומתפתחת בענף הבניה והיא מרכזיותה של הבנייה הקלה. הבנייה המסורתית שמבוססת על יציקות בטון היא כבר אינה ברירית המחדל הטבעית כאשר מחליטים על הקמת מבנה חדש ובמקרים רבים דווקא בנייה קלה נבחרת כשיטה המתאימה יותר.
בנייה קלה היא שיטה של בנייה מודולרית שמבוססת על שימוש ביחידות בנייה המוכנות מראש במפעל, העשויות מחומרים קלים. גם הבנייה הטרומית וגם הבנייה המתועשת הן למעשה שיטות של בנייה קלה. הבנייה הקלה עושה שימוש בחומרים קלים יותר כמו אלומיניום ומוטות פלדה ואינה מתבססת רק על בטון ליסודות המבנה, מה שהופך אותה לפשוטה ומהירה יותר. החיסכון במשאבים, משך העבודה הקצר יותר, הכנת המבנה במפעל וחומרי הבנייה השונים הופכים את הבנייה הקלה לידידותית יותר לסביבה וזהו יתרון נוסף שלה על פני הבנייה המסורתית.
לשיטת הבנייה הקלה יש יתרונות רבים נוספים, כמו עלותה הזולה יותר, תהליך השינוע הפשוט של המבנים, רמת העמידות הגבוהה של החומרים ועוד. למרות זאת, חשוב לזכור כי היא אינה מתאימה בכל המקרים וחשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים לפני שמחליטים לבנות בשיטה זו ולבדוק את מידת התאמתה לפרויקט מסוים.

לאיזה פרויקטים מתאימה בנייה קלה

היתרונות הרבים של בנייה קלה גורמים לה להראות אטרקטיבית מאוד, אך כפי שהוזכר קודם לכן, בנייה קלה אינה מתאימה לכל פרויקט בניה.
באופן כללי, חשוב לדעת שבנייה קלה אינה מתאימה כאשר רוצים לבנות לגובה, אלא רק לפרויקטים של בניה נמוכה. בערים מרכזיות וצפופות בהן ישנה שאיפה לחסוך במקום כמה שיותר, בנייה קלה היא פחות נפוצה. מבנים שלמים של בנייה קלה מתאימים בעיקר לבנייה באזורים פחות מרכזיים, בהם אין צורך לבנות לגובה.
גם בבנייה עירונית ניתן להשתמש בשיטת הבנייה הקלה, לפרויקטים מסוימים- הרחבות בנייה, שינויים במבנים קיימים כמו הקמת מחסן, סגירת מרפסות ושיפוצים שונים בהחלט יכולים להתבצע בשיטה זו בבנייה הפרטית. בבנייה של מבנים ציבוריים יש אף יותר שימוש בבנייה קלה- כיתות וחדרי לימוד במוסדות חינוך, חדרי חשמל ותקשורת, משרדי מכירות שונים, בניית חניה, סגירות חורף במסעדות ועוד. כל הסוגים של מבנים ניידים או ארעיים למעשה צריכים להיבנות בשיטה של בנייה קלה.
יתרון חשוב נוסף של בנייה קלה היא היכולת לעמוד בזמנים שהוקצו לביצוע הפרויקט. בגלל ההכנה הראשונית של המבנה במפעל והובלתו את הקרקע כאשר הוא כבר מוכן, יש הרבה פחות סטיות מלוח הזמנים. הכל יותר מתוכנן ויותר מדויק ולכן המבנה יכול לעלות לקרקע במועד המתכונן. חשוב לזכור גם את נושא העלויות. בנייה קלה, כאמור, היא באופן כללי זולה יותר מאשר הבנייה המסורתית ולכן כדאי תמיד לבדוק את האופציה להשתמש בה כאשר מתכננים מבנה חדש או שיפוצים במבנה קיים.

Comments are closed.